Zastosowanie nowoczesnych falowników

Falownik to urządzenie, którego zadaniem jest zamiana prądu zmiennego o danej częstotliwości na prąd stały o regulowanej częstotliwości, w sytuacji odwrotnej posługujemy się prostownikiem. Często możemy go spotkać pod nazwą przemiennika częstotliwości.  Dzięki falownikowi jest możliwa regulacja rozruchu oraz prędkości obrotowej w silnikach elektrycznych. Zmniejszenie lub zwiększenie częstotliwości w silniku powoduje zmianę prędkości obrotowej jego wirnika.  

Działanie nowoczesnych falowników

nowoczesne falownikiCechą, która wyróżnia nowoczesne falowniki jest forma i jakość sygnału wyjściowego – przebieg czasowy napięcia prądu zmiennego. Zwykle odpowiada on funkcji sinusoidalnej – podobnie jak krzywa napięcia generowana przez generator synchroniczny. Domowe instalacje elektryczne dostarczają prąd o częstotliwości 50 Hz. Dzięki tej częstotliwości możemy uruchomić silnik elektryczny, pracujący z określoną liczbą obrotów na minutę. Przemiennik jest w stanie zmienić liczbę obrotów silnika. Umożliwia to zmiana prądu przemiennego o stałej częstotliwości na stały o zmiennej częstotliwości. Typowy falownik jednofazowy lub trójfazowy umożliwia zmianę częstotliwości prądu w zakresie od 0 do 50 Hz. Dzięki możliwości regulacji prędkości obrotowej silnika, zyskujemy większą kontrolę nad jego pracą. Zmniejszenie częstotliwości przez falownik zmniejsza prędkość obrotową silnika, wraz z zwiększeniem częstotliwości wzrasta prędkość obrotowa silnika. Powszechnie jest wykorzystywany do regulacji obrotów silnika w pomp i sprężarek. Falowniki jedno i dwufazowe znajdują zastosowanie w regulowaniu obrotów silników wentylatorów, wirówek  w mieszarkach, a nawet w pralkach. W warunkach domowych falownik może stanowić element systemu bram automatycznych. Sterowanie falownikiem nie przysparza większych trudności i pozwala na płynne sterowanie bram automatycznych. Falownik do silnika powinien mieć moc równą lub większą od napędzanego silnika. W przypadku napędzania wielu silników powinniśmy zsumować ich moc i dodać 20% zapasu. 

Oprócz zasilania tramwajów czy ładowarek, prąd stały jest wymagany do działania w praktycznie każdym obwodzie elektrycznym. Baterie, paliwa kopalne, jaki i popularne w ostatnich latach ogniwa słoneczne czy turbiny wiatrowe wytwarzają wyłącznie prąd stały. Aby przesłać wytworzony prąd stały do gniazd elektrycznych w gospodarstwach domowych potrzebny jest właśnie falownik. W przypadku większości elektrowni wiatrowych i wszystkich systemów fotowoltaicznych, jest wtyczką do sieci zasilającej.