Fliz – skuteczne okrywanie słomy

Składowanie stogów słomy czy siana w rolnictwie przysparza coraz więcej problemów. Część rolników posiada specjalnie przeznaczone na ten cel wiaty i zadaszenia, gdzie zebrany i magazynowany materiał osłonięty jest przed działaniem warunków atmosferycznych. Dzięki temu słoma czy siano w postaci nienaruszonej przetrwają całą zimę i będą stanowić doskonałą jakościowo paszę dla zwierząt, czy też materiał na ściółkę.

Agrowłóknina – najlepsze zabezpieczenie słomy przed zimą

wodoodporna agrowłóknina do słomyNiestety zwiększona produkcja i coraz większe wymagania generują potrzebę przechowywania coraz większej ilości materiału, na co z czasem ciężko znaleźć miejsce. Nieliczni szczęśliwcy posiadający zadaszone, obszerne pomieszczenia nie muszą się martwić o coroczne straty materiału na paszę czy ściółkę. Niektórzy przechowują ją w wygospodarowanej części obory, najczęściej na strychu, jednak często i tam brakuje miejsca, dlatego z reguły kończy się na pozostawieniu materiału na zewnątrz. Trzeba się jednak liczyć z tym, że źle zabezpieczone stogi będą generowały duże straty. Mrozy powodują częściowe zniszczenie materiału, utrudniają także oddzielenie poszczególnych bel od siebie, co w rezultacie powoduje ich rozerwanie. Przykrywanie nieodpowiednią do tego folią (często praktykuje się użycie folii z zeszłorocznej sianokiszonki) skutkuje pleśnieniem pod wpływem zbierającej się wewnątrz wilgoci, co obniża wartość paszy i generuje duże straty. Pamiętajmy także, że folia jest bardzo łatwo rozrywana przez powiewy wiatru, przez co może nie przetrwać nawet jednego sezonu. Najskuteczniejszą metodą przechowywania stogów na zewnątrz jest okrycie ich flizem. Fliz jest to wodoodporna agrowłóknina do słomy, która stwarza idealne warunki do jej przechowywania, pomimo niesprzyjających warunków pogodowych. Jej podstawową zaletą jest paroprzepuszczalność. Dzięki temu wilgoć nie gromadzi się na powierzchni słomy, a jest odprowadzana na zewnątrz, co sprawia, że materiał jest suchy. Wodoodporna agrowłóknina do słomy nie poddaje się także silnym powiewom wiatru, co chroni ją przed zniszczeniami. W ten sposób zapewnia także skuteczną wentylację magazynowanego materiału.

Fliz to materiał bardzo trwały, wodoszczelny i odporny na promieniowanie UV. Pozwala na odparowywanie wilgoci, chroniąc jednocześnie przed deszczem i śniegiem. O jego skuteczności świadczy także jego żywotność, którą kalkuluje się na około 7 lat. Samo rozłożenie i złożenie włókniny jest proste i w zależności od wielkości, poradzimy sobie nawet w pojedynkę. Odpowiednie zabezpieczenie flizu z użyciem metalowych zaczepów pozwoli na skuteczną ochronę słomy przez całą zimę.