Ochrona kota przed kleszczami

Pasożytem zewnętrznym, który przenosi groźne choroby na kota jest między innymi kleszcz. Może on zarazić nasze zwierze szeregiem niebezpiecznych drobnoustrojów chorobotwórczych jakimi są wirusy, bakterie i pierwotniaki. u kotów mogą wywołać boreliozę, erlichjozę, anaplazmozę oraz hepatozoonozę. Są one niezwykle niebezpieczne, a ich leczenie jest długie i żmudne. Często powodują trwałą utratę zdrowia, a w skrajnych przypadkach nawet śmierć. Dlatego ważne jest, aby w odpowiedni sposób zabezpieczyć naszego kota przed kleszczami.

Sposoby na ochronę kota przed kleszczami

dobra ochrona przeciw kleszczom dla kotaPodczas okresu wiosenno-letniego następuję największa aktywność tych pasożytów. Żeby zapewnić naszemu zwierzęciu odpowiednią ochronę musimy użyć przeznaczone do tego preparaty. Z powodu zmian klimatycznych ich aktywność z roku na rok jest coraz dłuższa. Z powodu łagodnych zim wzmaga się ich namnażanie. Ugryzienie kleszcza jest bezbolesne. Jest to spowodowane tym, że ich ślina zawiera środki znieczulające. Kiedy zauważymy kleszcze u kota należy się go jak najszybciej pozbyć samodzielnie lub udając się do lekarza weterynarii. Kiedy już to zrobimy przychodzi czas na pomyślenie o użyciu środków zapobiegawczych. Dobra ochrona przeciw kleszczom dla kota jest dostępna w gabinetach weterynaryjnych oraz sklepach zoologicznych, zarówno stacjonarnych jak i internetowych. Na rynku jest wiele preparatów, które różnią się od siebie skutecznością oraz długością działania. Ważne jest żeby się upewnić czy dany produkt przeznaczony jest tylko dla kotów i czy zwalcza kleszcze. Niektóre środki przeznaczone dla psa mogą poważnie zaszkodzić kotu, dlatego też dla bezpieczeństwa powinno się ich unikać. Większości preparatów nie można również używać u kociąt poniżej 3 miesiąca życia, kotów chorych czy po rekonwalescencji. Najpopularniejszym i skutecznym preparatem są te typu spot-on. Stosuje się je bezpośrednio na skórę kota. Są to głównie krople, ale mogą być również dostępne w postaci sprayu, pianki lub płynu do wtarcia. Łatwo się je aplikuje, a czas ich działania wynosi maksymalnie 4 tygodnie. Po tym upływie czasu należy powtórzyć zabieg. Drugim sposobem ochrony są obroże biobójcze. Żeby była skuteczna nasz kot musi ją nosić na stałe przez okres od jednego miesiąca do nawet pół roku. Wszystko zależy od modelu. Ważne jest żeby kupić taką, która jest wodoodporna. Dzięki temu będzie ona działać bez względu na warunki atmosferyczne. Istnieją również leki doustne, które mają postać tabletki. Podawana jest ona raz w miesiącu i jej zaletą jest to, że nie musimy się martwić o kontakt z kotem po aplikacji preparatu i pozostawienie przez nie śladu pestycydów na meblach. Przy użyciu tabletek lub kropel spot-on musimy pamiętać o ich regularnym stosowaniu.

Jeżeli nasz kot jest wychodzący to powinniśmy za każdym razem sprawdzać czy nie przyniósł na sobie kleszcza. Preparaty ochronne przeciw kleszczą często sprawiają, że nie będą się one wbijać w skórę zwierzęcia, ale mogą one przynieść je na swojej sierści. W odpowiednim wyborze preparatu pomóc nam może lekarz weterynarii, który dobierze go pod względem wieku i wagi naszego zwierzęcia. Dobra profilaktyka jest zawsze lepsza niż za późne zareagowanie i ewentualne leczenie schorowanego zwierzęcia.